Quantcast
Channel: Komentarze do: PHP i bazy danych – podstawowe informacje
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Autor: Paweł Protaś

$
0
0

Moją pierwszą dynamiczną stronę internetową zrobiłem w PHP i MySQL. To była praca inżynierska. Do tej pory stawiałem wyłącznie na programowanie, czyli tworzenie funkcjonalności. O wiele później zainteresowałem się warstwą wizualną i poznałem CSS. Okazało się to dla mnie też ciekawym zajęciem. Podoba mi się tworzenie interaktywnych stron www za pomocą PHP i ASP.NET. Polecam zacząć od PHP. Jest też najczęściej udostępniany do wykorzystania na hostingach www.

W pełni zgodzę się z Bartkiem na temat relacyjnych baz danych. Jak ważne jest przewidzenie różnych możliwości w przyszłości wykorzystania danych w bazie danych. Warto zastanowić się jakie dane mogą być nam potrzebne, nawet za kilka lat oraz po jakich kryteriach będziemy szukać danych. Jeśli coś przeoczymy, to później przeorganizowanie struktury bazy danych jest zadaniem pracochłonnym, a czasem wręcz niemożliwym. Dlatego dobre zaprojektowanie bazy danych jest tak ważne. Najwięcej czasu poświęcam na zaprojektowanie bazy danych.

Przy wielu tabelach i relacjach między nimi zapytania SQL są bardzo długie i zagmatwane. Trzeba sporo praktyki, aby tworzyć takie zapytania, do tego dobrze zoptymalizowane. W trakcie studiów miałem styczność z innowacyjnymi rozwiązaniami. Korzystałem z obiektowych baz danych i języka zapytań opartego na stosach. Może wizualnie wyglądały nawet podobnie do SQL, ale można było zrobić krótsze zapytania.

Tworzenie stron internetowych za pomocą PHP i bazy danych MySQL polecam każdemu, kto lubi pracę twórczą i wytrwale dąży do celu. Jest przy tym dobra zabawa.

Pozdrawiam
Paweł Protaś


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Latest Images